Zdarza się, że pracodawcy otrzymują wypowiedzenie umowy o pracę wysłane przez pracownika drogą mailową. Czy taka forma jest skuteczna? Czy pracodawca powinien zażądać od pracownika złożenia tego oświadczenie w formie pisemnej?
Forma oświadczenia o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę
Kodeks pracy precyzyjnie określa formę, w jakiej powinny być składane oświadczenia o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę. Art. 30 § 3 k.p. stanowi, że takie oświadczenie, niezależnie od tego czy składa je pracodawca czy pracownik, powinno zostać złożone w formie pisemnej. Niezachowanie powyższej formy nie powoduje jednak nieważności dokonanej czynności prawnej, tj. nieważności wypowiedzenia umowy o pracę. Wypowiedzenie złożone przez pracownika czy też przez pracodawcę e-mailem będzie ważne, ale wadliwe, bo niezgodne z art. 30 § 3 k.p.
Jakie są konsekwencje wadliwego wypowiedzenia?
Jeśli to pracodawca wysyła wypowiedzenie e-mailem, bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego, pracownik będzie miał prawo do wystąpienia przeciwko pracodawcy na drogę sądową. Może domagać się odszkodowania lub przywrócenia do pracy w związku z naruszeniem przez pracodawcę przepisów o rozwiazywaniu umów. Z kolei wadliwość wypowiedzenia dokonanego przez pracownika, polegająca na wysłaniu wypowiedzenia mailem, a nie sporządzenia go na piśmie, nie powoduje tego typu skutków, tj. nie daje pracodawcy analogicznych uprawnień.
Kiedy wypowiedzenie wysłane e-mailem staje się skuteczne?
Kodeks pracy nie reguluje bezpośrednio kwestii skuteczności składania oświadczeń woli. W tej kwestii stosuje się przepisy kodeksu cywilnego, a dokładnie art. 61 k.c. Zgodnie z brzmieniem § 1 tego przepisu: „Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej”. Jednocześnie zgodnie z art. 61 § 2 Kodeksu cywilnego „oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią”.
Tym samym wypowiedzenie wysłane przez pracownika w e-mailu odniesie swój skutek nawet w sytuacji, gdy pracodawca nie przeczyta otrzymanego e-maila. Wystarczające jest, aby pracodawca miał możliwość zapoznania się z treścią wiadomości e-mail, a zatem, że pojawiła się ona w skrzynce mailowej pracodawcy.
Podsumowanie
Wypowiedzenie umowy o pracę wysłane przez pracownika e-mailem, choć formalnie wadliwe, jest ważne i skuteczne. Pracodawca, mimo że powinien otrzymać takie oświadczenie w formie pisemnej, nie może kwestionować jego skuteczności, jeśli zostało ono doręczone za pomocą poczty elektronicznej.