Na prośbę pracodawcy Kancelaria Radców Prawnych Bieluk i Partnerzy reprezentowała rodzinę zmarłego pracownika w sprawie o przyznanie jednorazowego odszkodowania z ZUS po jego śmierci.
Do tragicznego zdarzenia doszło w miejscu i w czasie pracy – pracownik spadł z wysokości. Okoliczności zdarzenia wykluczyły winę pracodawcy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił przyznania rodzinie zmarłego pracownika odszkodowania, argumentując, że nie doszło do wypadku przy pracy. Były pracodawca, biorąc pod uwagę zasady sprawiedliwości społecznej wsparł rodzinę w procesie dochodzenia należnego świadczenia z ZUS.
Kancelaria, reprezentując rodzinę zmarłego odwołała się od tej decyzji do sądu. Sąd – w nieprawomocnym wyroku – przyznał rację odwołującym się członkom rodziny, uznając, że ZUS błędnie odmówił przyznania świadczenia.
W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał, że podziela ugruntowaną linię orzeczniczą oraz stanowisko doktryny, zgodnie z którymi przyczyna zewnętrzna nie musi być wyłączną przyczyną wypadku przy pracy. Wystarczające jest, by przyczyniła się do powstania urazu. Nawet, jeśli u pracownika występuje schorzenie samoistne jako główna przyczyna zdarzenia, nie wyklucza to uznania go za wypadek przy pracy, jeśli w środowisku pracy wystąpiły czynniki przyspieszające lub pogłębiające stan chorobowy. Za przyczynę zewnętrzną może być uznana nie tylko maszyna czy narzędzie. Może to być również praca i czynności samego poszkodowanego – np. potknięcie się czy niefortunny odruch.
W toku postępowania nie udało się jednoznacznie ustalić, dlaczego doszło do upadku. ZUS powoływał się na epizody padaczkowe, których pracownik doznawał w przeszłości. W ocenie sądu nie miało to jednak decydującego znaczenia dla oceny okoliczności zdarzenia.
Przesłanki wypadku przy pracy
Sąd ustalił, że doszło do wypadku przy pracy, spełnione zostały bowiem przesłanki z art. 3 ustawy wypadkowej:
- nagłość zdarzenia,
- zewnętrzność przyczyny,
- wystąpienie urazu lub śmierci oraz
- związek zdarzenia z pracą.
Biorąc pod uwagę powyższe sąd uznał zdarzenie za śmiertelny wypadek przy pracy. Przyczyną zewnętrzną był upadek z wysokości, w wyniku którego pracownik doznał urazów wielonarządowych. Brak jednoznacznego powiązania zdarzenia z chorobą samoistną przesądziło o konieczności przyznania świadczenia.
Z ramienia Kancelarii członków rodziny reprezentowały radca prawny Jolanta Adamska – Partner Kancelarii oraz radca prawny Agnieszka Owsieniuk.