Tymczasowe aresztowanie pracownika. Kiedy wygasa umowa o pracę?

Kodeks pracy reguluje nie tylko kwestie dotyczące rozwiązania umowy o pracę, ale również jej wygaśnięcia. Jednym z przypadków, w których następuje wygaśnięcie umowy o pracę jest tymczasowe aresztowanie pracownika. Kiedy dokładnie wygasa umowa o pracę w takiej sytuacji?

Umowa o pracę wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, chyba że pracodawca rozwiązał wcześniej bez wypowiedzenia umowę o pracę z winy pracownika. Tak stanowi art. 66 § 1 Kodeksu pracy (k.p.).

Jak liczyć upływ 3 miesięcy nieobecności pracownika w pracy?

Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu na przykładzie.

Pracownik był w pracy 2 kwietnia (środa), przepracował cały dzień. Wieczorem został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Jeśli tymczasowe aresztowanie będzie kontynuowane, to umowa o pracę wygaśnie 3 lipca, a nie 2 lipca. Trzy miesiące liczymy bowiem od pierwszego dnia nieobecności w pracy z powodu tymczasowego aresztowania. Pracownik w dniu, w którym został tymczasowo aresztowany, przepracował cały dzień, więc pierwszym dniem nieobecności w pracy z powodu tymczasowego aresztowania będzie 3 kwietnia.

Trzeba mieć na uwadze, że omawiana regulacja dotyczy tymczasowego aresztowania, a nie kary pozbawienia wolności. W przypadku odbywania kary pozbawienia wolności pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika (art. 53 § 1 pkt 2 k.p.).

Wygaśnięcie, czyli co?

W omawianym przypadku umowa o pracę wygaśnie. Oznacza to, że nie jest potrzebne żadne oświadczenie woli stron (nie jest to wypowiedzenie, „dyscyplinarka”, czy porozumienie stron). Umowa wygasa z mocy prawa.

Ponowne zatrudnienie po wygaśnięciu umowy

Kodeks pracy przewiduje również sytuację, kiedy pracodawca ma obowiązek ponownie zatrudnić pracownika pomimo wygaśnięcia umowy. Dzieje się tak, gdy postępowanie karne zostało umorzone lub gdy zapadł wyrok uniewinniający, a pracownik zgłosił swój powrót do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia (art. 66 § 2 k.p.). Tej zasady nie stosuje się, gdy postępowanie karne umorzono z powodu przedawnienia albo amnestii, a także w razie warunkowego umorzenia postępowania (art. 66 § 3 k.p.).

Podsumowując, w przypadku tymczasowego aresztowania pracownika umowa wygasa z upływem 3 miesięcy nieobecności w pracy. To nie to samo co upływ 3 miesięcy od zastosowania tymczasowego aresztowania. Pracodawcy powinni być ostrożni i dokładnie policzyć termin.