Anonimowe zgłoszenia sygnalisty często budzą niepewność wśród pracodawców. Warto pamiętać, że polskie przepisy nie wprowadziły obowiązku ich przyjmowania, z pewnymi wyjątkami. O tym czy anonimowe zgłoszenia będą rozpatrywane, zadecyduje organizacja. Zasady postępowania z takimi zgłoszeniami określi w procedurach zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych.
Czym są anonimowe zgłoszenia sygnalisty?
Anonimowe zgłoszenia sygnalisty polegają na tym , że sygnalista nie podaje swoich danych osobowych i danych do kontaktu. Nie ma możliwości ustalenia jego tożsamości.
Obowiązek przyjmowania anonimowych zgłoszeń o nieprawidłowościach
W niektórych sektorach organizacje nie mają dowolności w określaniu zasad postępowania ze zgłoszeniami anonimowymi. Obowiązek przyjmowania zgłoszeń anonimowych dotyczy:
- sektora bankowego,
- spółek publicznych,
- zdarzeń związanych z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy oraz finasowaniu terroryzmu.
Procedura określi zasady postępowania z anonimowymi zgłoszeniami
Jeśli podmiot nie ma obowiązku przyjmowania zgłoszeń anonimowych i podjął decyzję, że takich zgłoszeń nie będzie rozpatrywał, musi to ująć w procedurze. Procedura zgłaszania nieprawidłowości powinna określać sposób postępowania z anonimowymi sygnałami – np. wskazując, że pozostawia się je bez rozpoznania.
Czy warto przewidzieć możliwość przyjmowania anonimowych zgłoszeń sygnalisty ?
Anonimowe zgłoszenia mogą zachęcać sygnalistów do dzielenia się informacjami, zwłaszcza tam, gdzie obawiają się oni negatywnych konsekwencji. Z drugiej strony, możliwość anonimowych zgłoszeń, może prowadzić do nadużyć lub zgłoszeń dokonywanych w złej wierze.
Czy anonimowemu sygnaliście przysługuje ochrona prawna?
Przepisy prawne udzielają ochrony sygnaliście, który dokonał anonimowego zgłoszenia pod warunkiem, że:
– doszło do ujawnienia tożsamości sygnalisty;
– osoby, które dokonały zgłoszenia miały podstawy by sadzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego była prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego oraz że stanowi informację o naruszeniu prawa;
– sygnalista doświadczył działań odwetowych.
Podsumowanie
Podsumowując, anonimowe zgłoszenia sygnalisty są możliwe. Ich rozpatrzenie zależy jednak od decyzji danej organizacji lub wymogów przepisów szczególnych. Jeśli tożsamość sygnalisty zostanie ujawniona, a zgłoszenie spełni określone warunki, osoba ta może uzyskać ochronę przewidzianą przez ustawę o ochronie sygnalistów. Jak zawsze polecam dostosowanie procedur do potrzeb i specyfiki organizacji.
Chcesz wiedzieć więcej? Więcej o sygnalistach
Potrzebujesz wsparcia? Prawo pracy w przedsiębiorstwie – Bieluk i Partnerzy