Termin wypłaty odprawy emerytalnej, choć nie jest wskazany w kodeksie pracy, z reguły przypada na dzień rozwiązania umowy o pracę.
Prawo do odprawy emerytalnej
Istnieje jeden warunek nabycia prawa do odprawy emerytalnej – przejście na emeryturę. Pracownik nabywa prawo do odprawy w momencie, kiedy ustanie stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę.
Termin wypłaty odprawy emerytalnej
Jeżeli pracownik jest w wieku uprawniającym do emerytury i wnioskuje o rozwiązanie stosunku pracy w związku z zamiarem przejścia na emeryturę, to odprawę należy wypłacić w dniu rozwiązania umowy o pracę.
Dodajmy, że pracownik nie ma obowiązku dostarczać do zakładu pracy żadnych potwierdzeń przyznania mu prawa do emerytury.
Konsekwencje niewypłacenia odprawy na czas
Jeżeli dłużnik, w tym przypadku pracodawca, opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego – wypłaty odprawy emerytalnej, wierzyciel – pracownik może żądać odsetek za czas opóźnienia. Nie istotne jest w tym przypadku, czy pracownik poniósł jakąś szkodę oraz czy opóźnienie było następstwem okoliczności, za które pracodawca nie odpowiada.
Ponadto brak terminowej wypłaty świadczenia pracowniczego zgodnie z kodeksem pracy, stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika za co grozi kara grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.